Gmina Ostrowite w powiecie słupeckim w Wielkopolsce Wschodniej to prawdziwy cud natury. Liczne jeziora, rezerwaty przyrody i kilometry szlaków sprawiają, że odpoczynku od miejskiego zgiełku każdego roku szukają tu setki osób. Niebawem w ten krajobraz, dzięki środkom unijnym, wpisze się także przyjazny naturze hotel – Eko Osada.
Gmina położona jest w obrębie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Ze względu na walory przyrodnicze, prawie cała znajduje się w zasięgu Powidzko-Bieniszewskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Szczególną atrakcję stanowi Jezioro Powidzkie. Żyje tu wiele gatunków chronionych roślin i zwierząt. Nie brakuje torfowisk, wilgotnych łąk, bagiennych lasów.
Właśnie tutaj, miejsce dla swojej firmy z branży hotelarskiej znalazła Katarzyna Grzeszczak. Prowadzi bowiem gospodarstwo agroturystyczne „AgroZacisze”, które idealnie współgra z otaczającą naturą. Odwiedzają je turyści szukający wytchnienia od gwaru miast, oraz firmy, które realizują tu szkolenia dla pracowników.
- Potencjał tego miejsca jest ogromny – przyznaje. - Cisza, spokój i kojący wpływ panującej tu natury mają doskonały wpływ na każdego. Otoczenie idealnie nadaje się na wypoczynek czy firmowe spotkania. Niestety, obecna baza hotelowa jest zdecydowanie za mała. Postanowiłam zatem wyjść naprzeciw oczekiwaniom moich gości, dostosowując się jednak do tego, co tu najcenniejsze – pięknej przyrody – dodaje.
Hotel i laboratorium
Przy unijnym wsparciu, w niewielkiej wsi Sienno powstanie Eko Osada. To kompleks siedmiu budynków o wysokiej klasie energetycznej. Sześć przeznaczonych będzie na potrzeby pobytowe. W ostatnim zlokalizowana będzie świetlica i laboratorium. Dodatkowo, do dyspozycji gości będzie basen i sauna.

- Na potrzeby obsługi budynków wdrożony będzie system automatyki, tzw. „inteligentny dom”. Zintegrujemy zarządzanie ogrzewaniem, oświetleniem czy temperaturą wody. Goście otrzymają kod do otwarcia bramy, furtki i drzwi. Sami będą mogli więc decydować o tym, jak chcą wypoczywać – mówi Katarzyna Grzeszczak.
Wszystkie budynki Eko Osady będą samowystarczalne energetycznie.
- Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Wyprodukowany przez nie prąd będzie wykorzystywany do bieżącej obsługi budynków. To wpłynie na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza w naszej pięknej okolicy – przyznaje Katarzyna Grzeszczak.
Projekt umożliwi też wdrożenie nowej usługi w branży hotelowej.
- W laboratorium będę prowadziła dla wszystkich chętnych warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania. Pokażę jak można wykorzystać ekologiczną żywność i miejscowe produkty w przygotowywaniu posiłków. Wspólnie będziemy poznawali m.in. tajniki pieczenia chleba – mówi właścicielka.
Wsparcie w transformacji
Realizacja projektu przyniesie liczne korzyści. Niewątpliwie przyczyni się do osiągnięcia założeń ujętych w Terytorialnym Planie Transformacji Wielkopolski Wschodniej. Stawia bowiem na ekologiczne rozwiązania, samowystarczalność i innowacje. Stanowi doskonały przykład dla kolejnych, podobnych inwestycji.

- Nie można wbić się klinem w tak piękne okolice. Chcę rozwijać tutaj swój biznes, dlatego muszę uszanować przyrodę i dostosować się do niej. Nie był i nie jest to dla mnie problem, raczej wyzwanie i inspiracja – mówi właścicielka.
Powstanie Eko Osady będzie miało także wpływ na promocję turystyczną okolic.
- Myślę, że przyciągnie do gminy kolejnych turystów. Coraz więcej osób szuka miejsca, gdzie można zwolnić i poczuć bliskość natury. Nasza osada odpowiada na te potrzeby – dodaje. - Wszystko będzie gotowe do końca 2025 roku. Każdego dnia obserwuję, jak Eko Osada rośnie i nie mogę się doczekać, kiedy ugościmy pierwszych klientów – mówi Katarzyna Grzeszczak.
Całkowity koszt projektu „Rozwój infrastruktury turystycznej na wsi Sienno w gminie Ostrowite, wykorzystując endogeniczny potencjał obszaru, poprzez stworzenie nowego oddziału EKO OSADY, służącej rozwojowi potencjału gospodarczego regionu” wynosi niemal 6,5 mln zł, z czego unijne wsparcie to kwota ponad 2,3 mln zł.
Dominik Wójcik