Wielkopolscy przedsiębiorcy mogą już ubiegać się o pożyczki na inwestycje w OZE. To doskonała okazja, aby zainwestować w nowoczesne rozwiązania i uniezależnić firmę od rosnących kosztów energii.
Wielkopolska od lat wyznacza europejskie standardy w wykorzystaniu preferencyjnych pożyczek. Nasz region jako jeden z pierwszych w UE wdrożył ten instrument na szeroką skalę. Dziś – po latach doświadczeń – pożyczki stają się realną i coraz częściej wybieraną alternatywą dla tradycyjnych dotacji, oferując przedsiębiorcom elastyczność i szansę na stabilne inwestycje w przyszłość.

Na OZE...
Jedną z aktualnych propozycji jest program preferencyjnych pożyczek na rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) w przedsiębiorstwach, realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego z puli programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski. Wsparcie można przeznaczyć na budowę lub rozbudowę instalacji do produkcji energii elektrycznej, ciepła lub chłodu. Pieniądze pokryją też koszty sfinansowania zakupu magazynów energii i ciepła oraz przyłącza do sieci. Środki można przeznaczyć na instalacje wykorzystywane zarówno do potrzeb własnych, jak i do celów sprzedaży.
– Ta atrakcyjna forma wsparcia wynika głównie z korzystnych warunków, na jakich udzielane są pożyczki i z szerokich możliwości ich zastosowania – mówi Ludmiła Chomczyk, Dyrektor Biura Funduszy Europejskich w Departamencie Instrumentów Finansowych BGK – Z pożyczek można sfinansować m.in. zakup paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę, pomp ciepła czy biogazowni.
O pożyczki mogą ubiegać się firmy z sektora MŚP, duże przedsiębiorstwa, spółdzielnie energetyczne czy klastry energii. Maksymalna wartość wsparcia wynosi 5 mln zł. W pierwszej puli na pożyczki przeznaczono 100 mln zł. Standardowe oprocentowanie wynosi 1% w skali roku z możliwością obniżenia do 0,5% dla wybranych inwestycji. Pożyczkobiorców obowiązuje dziesięcioletni okres spłaty. Co ważne, starając się o pieniądze, nie trzeba mieć wkładu własnego. Środki są dostępne dzięki wsparciu Unii Europejskiej z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
Wnioski można składać u partnerów finansujących. To instytucje posiadające swoje oddziały na terenie województwa wielkopolskiego. Ich lista jest dostępna i na bieżąco aktualizowana na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.
… i rewitalizację
To nie jedyna oferta pożyczkowa. Chętni skorzystać mogą również z pożyczki rewitalizacyjnej. Sfinansować można m.in. budowę, przebudowę, rozbudowę, adaptację lub remonty budynków (w tym znajdujących się w rejestrze zabytków)), zagospodarowanie przestrzeni publicznej, renowację wspólnych części wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Wsparcie udzielane jest jedynie na przedsięwzięcia wynikające z Gminnych Programów Rewitalizacji. Trzeba też pamiętać, że inwestycje muszą przyczyniać się do zmniejszenia problemów społecznych i gospodarczych oraz do zielonej transformacji obszarów rewitalizowanych, a założony efekt musi być utrzymany przez co najmniej trzy lata od zakończenia przedsięwzięcia. Szczegółowe informacje o pożyczce można znaleźć na stronie Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju.
ŁK