Sprawdź Fundusze na dany cel,
realizowane w całym kraju
Sprawdź Fundusze na dany cel,
realizowane w całym kraju
Sprawdź, co oferują Fundusze
w Twoim regionie
Sprawdź, co oferują Fundusze
w międzynarodowych programach
Okres archiwizacji dokumentów będzie wskazany w umowie o dofinansowanie projektu.
W punkcie 5.1.1. Planowane wydatki w ramach projektu w PLN wsparcie w postaci prac interwencyjnych także należy wykazać w wierszu Wydatki objęte pomocą de minimis - II.
W punkcie 2.2 wniosku o dofinansowanie należy zaznaczyć TAK przy pomocy publicznej de minimis II stopnia.
W przedmiotowym naborze nie wystąpi pomoc de minimis II stopnia. Pomoc de minimis II stopnia jest pomocą de minimis, która udzielana jest bezpośrednio przez wnioskodawcę pomiotom trzecim.
Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 20 grudnia 2022 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów operacyjnych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na lata 2021‑2027, na dzień dzisiejszy jedynie beneficjent może udzielać pomocy de minimis uczestnikom projektu.
Na ten moment nie ma zatem możliwości udzielania pomocy de minimis przez Partnera projektu, aktualnie trwają jednak konsultacje w zakresie zniesienia tego wykluczenia, stąd w Regulaminie wyboru projektów znalazł się zapis, że wykluczenie Partnera z możliwości udzielania pomocy de minimis obowiązuje do momentu uwzględnienia takiej możliwości w przepisach.
Mając na uwadze powyższe, IZ FEW rekomenduje by we wniosku o dofinansowanie odłożyć w czasie zadania Partnera związane z udzielaniem pomocy de minimis. Równocześnie, IZ FEW informuje, że jeżeli zmiana związana z możliwością udzielania pomocy de minimis przez Partnera nie zostanie wprowadzona, wówczas ewentualne zmiany podziału zadań będą możliwe na etapie realizacji, po otrzymaniu uprzedniej akceptacji IZ.
Tak, zgodnie z opisem znaczenia kryterium W sytuacji gdy na etapie oceny formalnej stwierdzone zostanie, że we wniosku występują elementy pomocy publicznej, przy błędnym oświadczeniu wnioskodawcy istnieje możliwość poprawy na etapie negocjacji. IZ zwraca jednak uwagę na konieczność wnikliwej analizy przez wnioskodawcę zgodności z zasadami dotyczącymi pomocy publicznej lub pomocy de minimis.
IZ FEW wyjaśnia, że zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów, w ramach naboru nie ma możliwości udzielenia pomocy publicznej na II poziomie, regulamin nie wyklucza jednak możliwości udzielania pomocy de minimis II stopnia.
IZ FEW zaznacza, że to na wnioskodawcy spoczywa obowiązek weryfikacji wystąpienia pomocy de minims zgodnie z przepisami wskazanymi w rozdziale 6 Regulaminu wyboru projektów.
Tak, w ramach naboru istnieje możliwość realizacji projektów zawierających elementy pomocy publicznej/pomocy de minimis, jest ona wówczas weryfikowana zarówno na etapie oceny merytorycznej jak i w trakcie realizacji projektu. IZ FEW zaznacza, że to na wnioskodawcy spoczywa obowiązek weryfikacji wystąpienia pomocy de minims zgodnie z przepisami wskazanymi w rozdziale 6 Regulaminu wyboru projektów. W przypadku udzielania pomocy de minimis wnioskodawca zobligowany będzie do wystawienia zaświadczenia na rzecz podmiotów, dla których realizowany będzie wniosek.
W przypadku pomocy udzielanej jako pomoc publiczna/pomoc de minimis należy opisać metodologię wyliczenia wysokości pomocy (z uwzględnieniem wydatków objętych pomocą), zaś w odniesieniu do metodologii wyliczenia wkładu prywatnego wpisać „nie dotyczy”. Powyższe należy opisać we wniosku w pkt 5.3 Metodologia wyliczenia dofinansowania i wkładu prywatnego w ramach wydatków objętych pomocą publiczną i pomocą de minimis.
Ustalenie, czy w danym przypadku występuje pomoc publiczna jest możliwe wyłącznie po zbadaniu, czy zostały spełnione jednocześnie wszystkie cztery przesłanki występowania pomocy publicznej (tzw. test pomocy publicznej), tj. gdy wsparcie:
– jest przyznawane przez państwo lub pochodzi ze środków państwowych;
– jest udzielane na warunkach korzystniejszych niż oferowane na rynku;
– ma charakter selektywny;
– zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji oraz wpływa na wymianę handlową między państwami członkowskimi.
Jednak o wystąpieniu pomocy publicznej decyduje nie sam fakt przyznania środków podmiotowi mieszczącemu się w szerokiej definicji przedsiębiorcy, a przeznaczenie tych środków. Jeżeli będą przeznaczone na działalność jednostki nie związaną z działalnością komercyjną, wówczas takie wsparcie nie stanowi pomocy publicznej.
W związku z tym działania polegające na wzmocnieniu równości szans kobiet i mężczyzn na lokalnym rynku pracy realizowane w projekcie nie stanowią pomocy publicznej/de minimis.
Natomiast fakt występowania pomocy publicznej/pomocy de minimis w zakresie działań przyczyniających się do poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy poprzez ich aktywizację zawodową i społeczną (typ 2) należy rozpatrywać zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 20 grudnia 2022 w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów operacyjnych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na lata 2021-2027.
Działania audytowe podmiotów w zakresie zgodności z określonymi standardami czy usługi doradcze dla przedsiębiorstw dotyczące dostosowania procedur i procesów do zasady równości szans kobiet i mężczyzn nie wpisują się w zakres interwencji Działania 6.3 FEW. Zakresem interwencji przedmiotowego naboru są działania na rzecz promowania aktywności zawodowej kobiet oraz zmniejszenia segregacji na rynku pracy ze względu na płeć. W związku z tym główne działania realizowane w projektach powinny dotyczyć wzmocnienia szans kobiet i mężczyzn na lokalnym rynku pracy m.in. z zakresu równouprawnienia na rynku pracy, zapobiegania dyskryminacji na rynku pracy, czy zwiększenia równowagi pomiędzy życiem zawodowym.
Realizowane w projekcie działania kierowane zarówno do osób jak i przedsiębiorców powinny w główniej mierze dotyczyć:
– elastycznych form zatrudnienia oraz pracy zdalnej, które sprzyjają wypracowaniu równowagi pomiędzy pracą zawodową;
– równouprawnienia kobiet i mężczyzn w kontekście obowiązujących przepisów prawa w Polsce;
– przesłanek i podstawowych regulacji prawnych z zakresu polityki równości Unii Europejskiej;
– dobrych praktyk w zakresie równości kobiet i mężczyzn np. w przedsiębiorstwach, organizacjach, czy w innych krajach;
– zwalczania stereotypów płciowych i uprzedzeń;
– przejawów dyskryminacji ze względu na płeć;
– podstawowych pojęć związanych z kwestiami równości kobiet i mężczyzn;
– ekonomicznych i społecznych konsekwencji braku równości.
Niezależnie, czy projekt jest objęty lub nieobjęty pomocą publiczną działania sprzyjające neutralności klimatycznej, w tym w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych wsparte powinny być w ramach pomocy de minimis.
W przypadku projektów objętych pomocą publiczną dodatkowo następujące koszty objęte powinny być pomocą de minimis:
W przypadku projektów nieobjętych pomocą publiczną pomocą de minimis powinny być objęte koszty montażu i zakupu instalacji OZE wraz z magazynami energii.
W przypadku projektów objętych pomocą publiczną następujące koszty objęte powinny być pomocą de minimis:
Nie, powyższe informacje są wymagane tylko jeśli zaplanowano wydatki w zakresie instalacji OZE do wytwarzania energii elektrycznej, dla których wsparcie zostaje udzielone w ramach pomocy de minimis. W pozostałych przypadkach, dla załącznika numer 25 należy wybrać odpowiedź „nie dotyczy”.
Zgodnie z art. 59c ww. ustawy pomoc udzielana pracodawcom i przedsiębiorcom w ramach prac interwencyjnych jest udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis. Oznacza to, że przedsiębiorca może otrzymać omawiane wsparcie wyłączne w sytuacji, w której w ciągu ostatnich 3 lat nie otrzymał pomocy przekraczającej kwotę 300 tys. EUR brutto.