Sprawdź Fundusze na dany cel,
realizowane w całym kraju
Sprawdź Fundusze na dany cel,
realizowane w całym kraju
Sprawdź, co oferują Fundusze
w Twoim regionie
Sprawdź, co oferują Fundusze
w międzynarodowych programach
Poruszając się w Funduszach Europejskich na lata 2021-2027 mamy do czynienia z Rozporządzeniem 2021/1060 tzw. Rozporządzeniem ogólnym. Dokument ten mówi o przestrzeganiu tak zwanych zasad horyzontalnych.
Zasady te zawarte są między innymi w Karcie praw podstawowych oraz Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Polska ma obowiązek stosować Kartę praw podstawowych podczas realizacji projektów z funduszy Unii Europejskiej. Poszanowanie i ochrona praw podstawowych to warunek podstawowy, aby korzystać z programów krajowych i regionalnych Funduszy Europejskich. Zgodnie z zapisami oznacza to, że na każdym etapie realizacji projektu, który jest dofinansowany z FEW muszą być spełnione wymogi zawarte w wymienionych dokumentach.
Karta praw podstawowych
Zbiór fundamentalnych praw człowieka i obowiązków obywatelskich uchwalony i podpisany 7 grudnia 2000 r. podczas szczytu Rady Europejskiej w Nicei w imieniu trzech organów Unii Europejskiej: Parlamentu, Rady UE oraz Komisji. Moc wiążąca dokumentu została mu nadana przez traktat lizboński podpisany 13 grudnia 2007 r., który wszedł w życie 1 grudnia 2009 r.
Konwencja ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych
Konwencja ma przyczynić się do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami poprzez umożliwienie im rzeczywistego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności, na równi z innymi osobami.
Wytyczne dotyczące zapewnienia poszanowania Karty praw podstawowych Unii Europejskiej przy wdrażaniu europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych
Wytyczne te zawierają wyjaśnienia dotyczące treści, statusu prawnego i stosowania karty w ujęciu ogólnym, jak również w ramach funduszy europejskich.
Wytyczne zawierają również zalecenia dla odpowiednich podmiotów dotyczące sposobu przeprowadzania oceny zgodności działań z kartą.
Przy analizie zgodności projektu z KPP może być pomocna lista pytań zawarta w Załączniku III, do Wytycznych dotyczących zapewnienia poszanowania Karty praw podstawowych Unii Europejskiej przy wdrażaniu europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.
Prawa podstawowe upowszechnia i dba o ich skuteczną ochronę w UE, Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (angielski skrót FRA). Agencja jest niezależnym ośrodkiem eksperckim, promuje i pomaga chronić prawa człowieka w UE. Aby dowiedzieć się więcej o tych działaniach, odwiedź stronę Agencji.
W zakładce Karta Praw Podstawowych znajdziesz prawo międzynarodowe, prawo UE i krajowe prawo konstytucyjne w dziedzinie praw podstawowych związanych z KPP. Tam również jest pełny tekst i wykładnię prawną artykułów Karty, przykłady z orzecznictwa UE i państw członkowskich oraz publikacje FRA.
Procedura składania zgłoszenia o podejrzeniu niezgodności z KPP i KPON.
zgłoszenie podejrzenia działań beneficjenta przez uczestnika projektu/ostatecznego odbiorcę do IZ/IP,
zgłoszenie podejrzenia działań IP przez beneficjenta/uczestnika projektu/ostatecznego odbiorcę bezpośrednio do IZ.
zgłoszenie podejrzenia niezgodności projektów/działań IZ dokonuje się do Rzecznika Funduszy Europejskich (RFE).
zgłoszenie podejrzenia niezgodności projektów/działań przekazane przez KE rozpatruje Rzecznik Funduszy Europejskich w porozumieniu z IZ i IP oraz innymi zainteresowanymi instytucjami.
Zgłoszenia dotyczące naruszeń KPP i KPON można składać w każdej formie, tj.:
Departament Polityki Regionalnej
al. Niepodległości 34
61-714 Poznań
Forma składania zgłoszeń jest zależna od szczególnych potrzeb komunikacyjnych zgłaszającego.
Koordynator ds. KPP ściśle współpracuje z Rzecznikami Funduszy Europejskich i Rzecznikiem Praw Obywatelskich, stanowi pierwszy punkt kontaktowy wewnątrz Instytucji Zarządzającej oraz dla innych instytucji systemu wdrażania (Instytucji Pośredniczącej, Instytucji Wdrażającej) w programie w zakresie całej Karty praw podstawowych, monitoruje przygotowanie dokumentów programowych i wdrożeniowych, które zapewniają stosowanie KPP.
Funkcję Koordynatorki ds. Karty Praw Podstawowych pełni pani Ewelina Seremet.
Instytucja Zarządzająca FEW (IZ FEW) jest zobowiązana do przygotowania raz do roku zbiorczej informacji o zgłoszeniach podejrzenia niezgodności projektów lub działań związanych z realizacją projektów/wdrażaniem Programu z Kartą Praw Podstawowych (KPP) oraz Konwencją ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych (KPON) i przedstawienia Komitetowi Monitorującemu FEW (KM FEW). Otrzymuje także informacje, jakie działania naprawcze lub prewencyjne podjęły instytucje, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości.
Karta praw podstawowych Unii Europejskiej